poniedziałek, 3 stycznia 2011

PIELĘGNACJA KOTA

Zwierzęta, które żyją z nami, które dzielą z nami mieszkanie, wymagają troskliwej pielęgnacji ciała. Troskę o to właściciel zwierzęcia musi włączyć do swoich codziennych obowiązków.
Szczególnie troskliwie trzeba pielęgnować koty, które:
- wychodzą na dwór i mogą mieć bliski kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi,
- trzymane są w mieszkaniu i ze względu na rasę, wiek lub porę roku stale lub okresowo linieją
- należą do grupy kotów długowłosych
- są w złym stanie zdrowia, mają wraźliwą skórę lub wykazują skłonność do egzem, chorób spojówek lub uszu,
- są atakowane przez pasożyty
Pierwszym nakazem jest zawsze zachowanie czystości ciała. Czystość decyduje o zadbanym wyglądzie i piękności kota, o schludności mieszkania oraz chroni zdrowie człowieka i zwierzęcia.
Kot stale troszczy się o utrzymanie czystości. Swoim szorstkim językiem "pucuje" systematycznie po kolei wszystkie dostępne mu części. Nawilżoną łapką zaś myje pyszczek.

Koty krótkowłose

Kiedy kot krótkowłosy linieje, pomoc opiekuna staje się niezbędna. W trakcie linienia kot będzie połykał martwe włosy; niektóre utkwią w przewodzie pokarmowym i zbiją się razem z jedzeniem w twarde kule. Takie kule mogą się stać poważną blokadą, a zwierzęciu będzie potrzebna pomoc weterynaryjna.
Dla większości kotów krótkowłosych korzystne jest regularne używanie gęstego grzebienia, którym właściciel dość często przeczesuje futro pupila. Usuwamy w ten sposób z okrywy martwe włosy, łupież i ewentualnie pchły. Koty, które połkną włosy, zjadają następnie trawę, a to pomaga im z zwymiotowaniu kłębków zbitej sierści. Dlatego zwierzę powinno mieć zawsze swobodny dostęp do trawy. W przypadku kotów miejskich konieczne jest wyhodowanie malutkiego trawniczka w doniczce na oknie.

Koty długowłose

Koty długowłose nie potrafią dokonać dokładnej, samodzielnej pielęgnacji okrywy. Ich futro jest skutkiem hodowli długowłosych mutantów, które z pewnością nie przeżyłyby na swobodzie. Żaden dziki kot nie ma futra o takiej długości. Z pewnością też nie byłby zdolny do utrzymania go w należytym stanie.
Długowłosego ulubieńca musimy codziennie czesać. W przeciwnym przypadku każdy rzep, mała gałązka, suchy listek mogą się stać przyczyną kołtuna, który trzeba będzie wyciąć. Musimy przyzwyczaić kota do codziennego czesania i szczotkowania. Na początku trzeba tak postępować, aby nie przekroczyć progu cierpliwości kociaka. Jeśli długowłosy kot nie jest regularnie pielęgnowany, może się to skończyć zmatowieniem jego okrywy. Kąpiel nie jest niezbędnym zabiegiem, chociaż niektóre białe koty bardzo ją lubią, szczególnie zaś tureckie koty Van. Czasami możemy też zastosować suche szampony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz