poniedziałek, 3 stycznia 2011

DLACZEGO KOCHAMY KOTY ?

Historia nagromadziła mnóstwo przesądów, legend, dziwacznych opowieści, których rodowód sięga pierwotnch wierzeń o charakterze religijnym. W historii Europy kot dość długo był uważany za zwierzę magiczne. Podczas gdy pies dość długo należał do naszego otoczenia jako wierny i wypróbowany przyjaciel, kot pojawił się jako usposobienie niezależności. Przez wieki symbolizaował tajemniczość natury, niekiedy także jej groźne obszary, nie poddajace się woli ludzkiej.
Kot nie bez racji nazywany była samotnikiem chodzącym własnymi drogami. W tym sensie niezależność kota wydaje się oczywista. Człowiek, który chciałby naruszyć integralność kociej natury i postępować z kotem tak, jak sie zwykło postępować z psem, napotka opór i nie zdobedzie przyjaźni.
Niektórzy ludzie powtarzają niedorzeczne sądy, że pies jest wierny, kot natomiast fałszywy. Jest to oczywiście bezzasadne przenoszenie na zwierzęcie ludzkich sposobów postępowania. Z tego należy sobie zdawać sprawę.
Człowiek ruchliwy, dynamiczny znajdzie idealnego przyjaciela wśród nieprzeliczonej rzeszy psów, zarówno rasowych jak i mieszańców.
Natomiast człowiekowi o skłonnościach domatorskich, spragnionemu równego, spokojnego rytmu życia, kochającemu piękno, a także wyposażonemu w pewne cechy refleksyjne, lepiej będzie odpowiadał kot, bez względu na to, czy to będzie kot rasowy, czy też pospolity dachowiec.
Bo przecież najzwyklejszy buras żyjący w piwnicy ma w swej naturze wszystkie skarby owej niezależności i wyniosłości, która tak ogromnie pociąga ludzi.


Dlaczego decydujemy się na trzymanie kota?

Koty to zwierzęta pożyteczne.
Dawniej koty były niezbędne w walce z gryzoniami, stopniowo jednak zastępują je w tym coraz powszechniej stosowane pułapki i trutki. Nadal jednak koty trzymane są i otaczane opieką na wsi i w mieście, przede wszystkim w pomieszczeniach magazynowych i produkcyjnych, ale także w niektórych gaospodarstwach domowych, ze względu na swe zalety: stałą gotowość do działania niezawodność i nieszkodliwość.
Koty to zwierzęta łatwo przywiązujące się
Jeśli człowiek odnosi się do kotów ze zrozumieniem, wzbudza to i pobudza u nich potrzebę kontaktu. Sympatia do człowieka może być niekiedy silniejsza, niż przywiązania do mieszkania, domu czy zagrody.
Koty to zwierzęta godne miłości
Koty odpłacają ofiarowaną im uwagę i uczucie przyjaznymi gestami, delikatnym sposobem bycia i łaszenia się do swego pana. Często swoją mruczącą obecnością wypełniają samotne godziny człowieka.
Koty to zwierzęta czyste
Odpowiednio ukierunkowany przez wychowanie instynkt oddawania i przysypawania odchodów w ustalonym miejscu sprawia, że kot jest idealnym współlokatorem. Potrzeba zachowania czystości skłania też, każdego kota do regularnego "mycia się" i tym samym dbałości o higienę.
Koty to zwierzęta o małych wymaganiach
Koty wymagają odpowiednich warunków trzymania, ale ich potrzeby można zaspokoić łatwiej i taniej niż na przykład potrzeby psa.
Koty to ssaki inteligentne
Mają one wrodzoną łatwość obserwowania i uczenia się. Cechy te rozwijają się szczególnie w przypadku ich współżycia z człowiekiem.
Koty to piękne zwierzęta
Piękne są koty domowe - europejskie koty krótkowłose z całą różnorodnością barwy i rysunku futerka. Coraz piękniejsze zaś są koty rozmaitych ras i odmian barwnych. Również zwykły kot domowy, nieznanego pochodzenia i bez wybranych przez hodowcę przodków, odznacza się urodą. Wyróżniają go : jedwabiście miękkie i połyskujące futerko, duże, pełne wyrazu oczy, sprężystość i elegancję ruchów, wreszcie ukryta siła i temperament połączone z wdziękiem. Udomowiony "kiciuś" zachował bowiem charakterystyczne cechy i sposoby zachowania swych dziko żyjących przodków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz