poniedziałek, 3 stycznia 2011

NOWONARODZONE KOCIĘTA

Nowo narodzone kocię


W chwili przyjścia na świat kocię ma przeciętnie od 11 do 15 cm długości i waży od 70 do 135 g. Kocięta rodzą się z zamkniętymi powiekami i zaciśniętymi przewodami słuchowymi, są zatem ślepe i głuche. Nie potrafią chodzić i są całkowicie uzależnione od opieki matki. Zależność ta stopniowo zanika.
Pierwszym objawem jest stopniowo otwieranie się oczu po 5-10 dniach ( w pełni otwarte po 8-20 dniach). Oczy małych kociąt są zazwyczaj niebiesko-szarawe, właściwa barwa pojawia się dopiero ok. 12 tygodnia życia. W wieku 16-20 dni kocięta zaczynają pełzać, po 3-4 tygodniach od chwili narodzin zaczynają przyjmować pokarmy stałe, zaś w wieku ok 8 tygodnia są już uniezależnione od matki.

Pierwsze tygodnie życia

Instynkt podpowiada kotce jak opiekować się małymi. Człowiek w prawdzie potrafi zastąpić w karmieniu, czy budowaniu gniazda ale nie jest w stanie naśladować pewnych typowych kocich zachowań, (polowanie, ). W ciągu kilku dni po porodzie matka przenosi kocięta do nowego gniazda. Zachowanie to często obserwujemy u kotów dziko żyjących: jest to działanie instynktowne, mające na celu ochronę miotu przed drapieżcami.

Karmienie

Po porodzie apetyt kotki wzrasta w wyniku zwiększonego wydzielania się gruczołów mlecznych, należy jej zatem zapewnić obfitość pożywienia. Jeśli kocięta zachowują się niespokojnie, popiskują i nie układają się rzędem u sutków samicy, należy podejrzewać zaburzenia laktacji. Podczas ssania kocięta masują łapkami pierś matki, pobudzając gruczoły do zwiększonego wydzielania. Zatrzymanie mleka może byc spowodowane stresem, czy zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas należy zasięgnąć opinii weterynarza.
Większość 3 tygodniowych kociąt może juz zacząć przyjmować pokarmy stałe.
Kontakt głosowy między matką a kociętami jest niezwykle istotny, kotka używa różnorodnych dżwięków w celu strofowania, pozdrawiania, zwoływania lub ostrzegania potomstwa. Kiedy maluchy są już wystarczająco sprawne, kotka porozumiewa się z nimi także za pomocą znaków wizualnych np. ruchu ogona.

Sztuczne karmienie

Gdy okaże się, że kotka nie przejawia instynktu macierzyńskiego, zabraknie jej pokarmu lub jej śmierci - masz 2 możliwości: znalezienie maluchom mamki lub wykarmienie ich butelką.
Karmienie z butelki
Zarówno mleko krowie jak i kozie są dla kotów zbyt mało pożywne. Istnieje jednak kilka sposobów sporządzania właściwych mieszanek:
  • ze specjalnego sproszkowanego substytut kociego mleka, rozprowadzonego wodą wg.przepisu:
  • ze sproszkowanych mieszanek dla niemowlat, rozprowadzonych o połowę mniejszą ilościa wody
  • z mleka skondensowanego, rozrzedzonego o połowę mniejszą ilościa wody.
Po karmieniu kaciąt muszą zostać pobudzone do oddania kału i moczu. W tym celu należy delikatnie przecierać okolice odbytu watką zwilżoną w ciepłej wodzie i gładzić opuszkami palców podbrzusze. Musisz też dbać o utrzymanie podogonia w czystości, przemywająca je gąbką, osuszając i delikatnie smarując kremem dla niemowląt.
Między posiłkami kocięta powinny przebywac w cieple, ułożone w czystym pudełku, z łatwo dająca się zmieniać wyściółką,

Ilość pokarmu i częstotliwośc karmienia
wiekilość częstotliwość
Do 7 dni3-6 mlCo 2 godz.
7-14 dni6-8 mlCo 2 godz. w dzień i co 4 godz. w nocy
14-21 dni8-10 mlCo 2 godz. w dzień i raz między 23.00 a 8.00

Rozwój kociąt

Proces przestawiania się układu trawiennego na przyjmowanie innych niż mleko pokarmów określa się mianem odstawianie: rozpoczyna się ono zazwyczaj pod koniec trzeciego tygodnia życia. Najpierw należy podawać mleczne płyny następnie kasze, a potem stopniowo wprowadzać do diety ośmiu tygodni. Warto dodać, że jeśli kot nauczy się przyjmować w dzieciństwie pokarmy, będą chętniej konsumowane przez dorosłe zwierzę. Dobrze jest podawać kociętom kroplę syropu multiwitaminowego.
Nie należy odbierac matce kociąt młodszych niż 6 - tygodniowe. Najlepiej byłoby wstrzymać się z tym aż do ukończenia przez kocięta 8 tygodnia życia i całkowitego przejścia na pokarmy stale.
Odstawianie od smoczka powinno się rozpocząć w wieku ok 3 tygodni. Przez kilka dni należy dodawać do mieszanki mlecznej kaszkę dla niemowląt, rozdrobnione puree (mięsne, rybne, lub twaróg)
Odstawianie kociąt wykarmionych przez matkę
wiekrodzaj pokarmusposób podawania
3 tygodniesproszkowany substytut kociego mleka lub skondensowane rozcieńczone o połowę mniejszą ilością wody niez dla niemowlątna łyżeczce do herbaty 4 razy dziennie
4 tygodnieMleko jak wyżej z dodatkiem kaszki lub innych preparatów dla niemowląt ( rybnych miesnych lub nabiałowychna płaskiej tacce lub spodeczku 4 razy dziennie tyle, ile kocięta są w stanie zjeść
5 tygdoniJeden z 4 mlecznych posiłków zastępujemy drobno posiekanym mięsem w najlepszym gatunku rozdrobnioną karmą z puszki.Na płaskiej tacce lub spodeczku ile kociaki będą w stanie zjeść.
6-8 tygodniZwiększamy ilośc rozdrobnionych pokarmów stalych zwłaszcza bogatej w składniki kociej karmyJa wyzej, stopniowo zastępujemy 2 następne posiłki mleczną karmą stałą
8 i więcej tygodniZazwyczaj kocieta są już odstawione od matki. powinny otrzymywać 2,3 posiki stałe i spodeczek mleka. Od 6 miesiąca życia mleko można zastąpić świeżą wodąpokarmy stałe podajemy na spodeczku. Mleko lub woda powinny być stale dostępne i zmieniane

Przyuczanie do korzystania z kuwety

Naukę korzystania z kuwety rozpoczynamy gdy kocięta osiągną wiek 3 do 4 tygodni. Kuweta powinna stac w miejscu łatwo dostępny, ale zacisznym. Należy możliwie często sadzać w niej kocięta, szczególnie wtedy, gdy ich przykucnięta poza i podniesiony w górę ogon sygnalizuję ze za chwilę będą oddawały mocz. Nigdy nie należy zanurzać kociętom przyszczków w odchodach, jeśli zdarzy się im załatwić w miejscu do tego nie przeznaczonym. Aby uniknąc powtórzenia sytuacji, musisz dokładnie wyszorować miejsce kociego przestępstwa.

Dorastanie

Kocięta dojrzewają zwykle szybko i w ciągu niespełna 6 miesięcy ze słabych i bezbronnych noworodków stają się w pełni samodzielnymi zwierzętami.W miarę dorastania zwiększa się ich zdolność panowania nad własnym ciałem, nabywają też nowych umiejętności takich jak polowanie czy zabawa. Część ich zachowań to odruchy wrodzone, część nabyte.

Nauka polowania

Kotki, które mają możność swobodnego poruszania się poza domem, zaczynają przynosić do gniazda zdobycz, kiedy kocięta mają ok. 3 tygodni. ma to na celu zapoznanie maluchów z techniką zabijania, której uczą się w drodze obserwacji, ćwiczeń i rywalizacji. Początkowo matka przynosi martwe już ofiary i zjada ie w obecności dzieci. Nieco później pozostawia łup kociętom. Wreszcie przynosi żywą ofiarę, która kocięta muszą zabić same. Kocięta uczą się technik łowieckich obserwując swą matkę podczas polowania. Nie przerażaj się wiedząc ze twoje kocięta tocza ze sobą zażarte boje.- zazwyczaj jest to tylko zabawa. Takie pozorowane walki pełnią bardzo pożyteczną rolę, ucząc kocięta sztuki atakowania i samoobrony. W zabawach kociąt dostrzec można wiele przesadnych póz, brawury i podniecenia co świadczy o tym że kocięta te znajdują w zabawie wiele radości. Wspólne gry służą także umacnianiu więzów społecznych. Z kociąt, którymi nie jest dane bawić się z rówieśnikami wyrastają później na osobniki aspołeczne a nawet neurotyczne.

Materiał zaczerpnięty z książki "Ty i Twój kot" autor David Taylor1 komentarz: